Exxen – Son Savaşçı Midilli

Exxen daha yeni bir online platform olmasına rağmen içinde bir çok belgesel bulunduruyor. Son Savaşçı Midilli belgeselide onlardan biri.

Son Savaşçı Midilli konusu:

Osmanlı İmparatorluğu’nun satın aldığını açıkladığı Yavuz ve Midilli gemileri fes giyen Alman mürettabatlarıyla Rus limanlarını bombalamış ve Osmanlı İmparatorluğu kendini Dünya Savaşı’nın içerisinde bulmuştu. Peki bu emirleri veren kimdi?

Belgesel 2018 yapımı ve 64 dakika.

 

Bundesarchiv DVM 10 Bild-23-61-22, Kleiner Kreuzer "SMS Breslau".jpg

Midilli (kruvazör) neyi temsil etmektedir ?

SMS Breslau veya sonraki adıyla Midilli, Alman İmparatorluğu donanması için inşa edilen Magdeburg sınıfı hafif kruvazördür. Yapımına 1910’da başlandı ve 16 Mayıs 1911’de denize indirildi. Göreve alınmasından sonra savaş kruvazörü Goeben ile birlikte, Balkan Savaşları’nın patlak vermesi nedeniyle Akdeniz Tümeni’nde görevlendirildi. Breslau ve Goeben, İstanbul’a ulaşmak için Akdeniz’deki İngiliz savaş gemilerinden kaçtıktan sonra Ağustos 1914’te Osmanlı İmparatorluğu tarafından satın alındı ve gemilerin adları Midilli ve Yavuz Sultan Selim olarak değiştirildi. İki gemi, ağırlıklı olarak Karadeniz’de, Rusların Karadeniz Filosu’na karşı hizmet etti ve diğer Osmanlı gemileri ile birlikte Ekim 1914’te Rus limanlarına baskınlar düzenledi. Bu baskınlar, Rusya’nın Osmanlı’ya savaş ilan etmesine ve Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı’na İttifak Devletlerinin yanında katılmasına yol açtı.

Devamını okumak için tıklayınız…

Son Savaşçı Midilli izlemek için tıklayınız.

Kaynaklar :

Exxen

Wikipedia