Netflix – Freud İnceleme

Netflix’te Avusturya yapımı bir dizi olan Freud’u sizler için inceledik. Dizinin başrolü Avusturya doğumlu 84’lü Robert Finster. Dizinin yönetmeni Marvin Kren. IMDB puanı şuan için 10.000 oyla 6,5. Bu diziyi sosyal medyada beğenen çok beğenmiş beğenemeyende ilk bölümden sonra izlememiş gibi gözüküyor. O sebeple yazımızı okuduktan sonra birinci bölümü izleyip devam edip etmeyeceğinize direk karar verebilirsiniz gibi gözükmektedir.

Netflix’in yeni sayılabilecek programı Freud, tarihi bir kurgu olarak sınıflandırılmalıdır. Sigmund Freud’un ana karakteri gerçek olsa da hikayesi doğru değil. Psikanalizin Babasının da katillerin peşine düşmesini gizlice ümit eden herkes için özür dilerim, ama gerçekler böyle değil (veya kim bilir). Yaşayıp bu diziyi görse kendi ne düşünürdü orasıda ayrıca tartışılabilir.

Dizi, Freud’un hayatının çoğunu yaşadığı 1880’lerin Viyana’sında geçiyor. Tıp okumak için 1873’te Viyana Üniversitesi’ne gitmiştir ve Viyana General Hastanesi’nde çalışmaya başladı. Dizi, Freud’un hipnozla ilgili kısa deneyleri gibi psikanaliz alanındaki bazı erken çalışmalarını da araştırıyor.

 

Netflix dizisinde Freud ile Fleur Salomé karakteri arasında çok fazla romantik gerilim var. The New York Times, gerçek Freud ve Lou Andreas-Salomé’nin birbirlerine karşı hisleri olabileceğine dair söylentiler olduğunu bildirdi, ancak bu kanıtlanmadı. Andreas Salome adı: Nietzsche, Rilke, Tolstoy, Paul Ree, Freud gibi alanlarında ünlü isimlerle; aşk dedikodularına karışmış 15 roman ve birçok felsefi, psikolojik çalışmaya imza atan biridir.

Freud kendisinden şöyle söz eder: Korkunç bir zeka… Onun yanına yaklaşan herkes, varlığının samimiyetinden ve uyumundan çok güçlü bir biçimde etkilenirdi; kadınlara özgü zaafların hiçbirinin hatta insani zaafların bile çoğunun onda bulunmadığını, yaşamı boyunca bunları aşmış olduğunu fark ederdi. 

Yönetmen Marvin Kren, Variety’ye diziyi çekerken dizinin “fazla tarihi görünmesini” istemediğini söyledi. “Genç ve modern izleyicilere hitap etmek istiyoruz” dedi. Bunu yapmak için, dizide “modern ve provokatif unsurlar tarihsel ile karışmış” oldu. Diziye, Freud’un Kren’in dediği gibi “kendi hikayesinin ve biyografisinin nasıl sunulduğunu kötü şöhretli bir şekilde kontrol ettiği” gerçeğiyle de meydan okundu,  tam da bu nedenle kişisel hayatı hakkında fazla bilgiye sahip değillerdi – her ne kadar aşırı kokain kullanımının Freud’un gerçek kişiliği için doğru olduğu bildirilsede.

 

Dizide hipnoz teknikleri abartılı bir şekilde yansıtılmış. Bunun dışında diziye Freud’un çalışmakalarında her teknik ifadeyi veya çalışmayı anlatmak gibi bir amaç gütmüyorlar yoksa dizinin kitlesi oluşmazdı zaten. Dizi fragmandan da belli olabileceği gibi karamsar ve soğuk bir havada ilerliyor. Oyuncuların performansını kişisel olarak gayet yeterli buldum. Ama bu diziyi Freud’un hayatını öğrenmek için izlemeniz sizi üzebilir çünkü bu senaryo dizi olması için yazılmış.

Dipnot: Freud daha sonra vazgeçsede uzunca bir zaman kokain kullanımını savunmuştur.

Freud Official tanıtımı sitemizden izleyebilirsiniz.

 

Kaynak:

1. Wikipedia

2. Freud ve Kokain