Netflix – İzlenmesi Gereken Yapay Zeka Konulu Filmler

Bu yazımızda sizler için Netflix’te izleyebileceğiniz yapay zeka konulu filmleri yazıyoruz. Yazıların içeriğinde kişisel yorumlarımda bulunduğu için etkilenmek istemiyorsanız sadece özetine bakmanız yeterlidir.

Okumak isterseniz size şu iki yazımıda tavsiye ederim.

Kesinlikle İzlemeniz Gereken Netflix Aksiyon Filmleri

Kesinlikle İzlemeniz Gereken Netflix Gerilim Filmleri

1. EVRİM

Evrim, Netflix yapımı bir film değil ama Netflix içeriğinde mevcut. Benim uzunca bir süre düşünmeye iten bir film olduğu için bende ki yeri ayrı. Eğer yapay zeka filmlerini çok seviyorsanız kesinlikle izlemenizi öneririm. Film 2014 yapımı başrolünde Johnny Deep oynuyor.

Filmin kısa özeti:
Yapay zeka üzerine çalışan bir bilim insanı gelişmiş bir süper yapay zeka oluşturur. Ve kendi zihnini bu yapay zekaya entegre hale getirmeye çalışır. Aynı zamanda kendisi ve eşi bir grup kötü insanın hedefi haline gelirler.

Fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

 

2. TAU

Tau, Netflix yapımı bir bilim kurgu filmi. Bence başlı başına bir yapay zeka filmi. Filmi kesinlikle izleyin çok güzel demek istemiyorum ama yapay zeka konusundan hoşlanıyorsanız seviceğinizi düşünüyorum.

Bu filme özel detaylı inceleme yazımı okuyabilirsiniz.

3. I AM MOTHER

Bu filmde orjinal bir senaryoya sahip Netflix yapımı ve bence izlenmesi gereken bir film.

Konusu:

İnsan soyunun tükenmesinin ardından anaç bir droid tarafından yetiştirilen genç kız, başka bir insanla karşılaşır ve tüm dünyası altüst olur.

Fragmanı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

4. BLADE RUNNER BIÇAK SIRTI 2049

Film gereğinden fazla uzun ama o halde bile sıkıcı değil. Konusu gayet güzel ve seneryosu gereği çok ters var.
Baştan sona yapay zeka filmi değil ama tür olarak bilim-kurgu ve konusuna yapay zeka desek kimse inkar etmez.

Konusu:

Gizli bir mezarda bulunanlar, bir endüstri devinin ilgisini çeker. Kayıp efsaneyi bulması için LAPD’de görev yapan Memur K gönderilir.

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

 

5. MATRIX SERİSİ

Matrix serisini hala izlemeyenlerden birisi iseniz düşünmeden izleyin. Hatta izlemeniz üzerinden 5 sene veya daha çok zaman geçtiyse bir daha ileyin çünkü bu film 2-3 kere izlenebilir ve her izlendiğinizde başka bir ayrıntıyı keşfedebilirsiniz.

Film tam olarak bir makine bilinci, yapay zeka ve bu zekaya sahip virüsleri anlatan bir konu işlemekte. Filmin efektleri ilk çıktığı yıllarda insanları çok etkileşmişti. Günümüzde bile filmin efektleri çok sırıtmaz. Matrix serisinin Netflix’te izlenebilmesi de ayrıca güzel.

 

Bu yazı Netflix’te Yapay Zeka konulu filmler arttıkça güncellenecektir.

Ayrıca belirtmekte yarar var. Netflixte 21 Ocak 2021 tarihi itibari ile olmayan veya kaldırılmış  yapay zeka konulu izlenilmesi gereken film listesinide yazıyorum. Ama öyle diğer sitelerde ki gibi yapay zeka ile alakası çok az olan Interstellar veya Star Wars gibi yapımları yazmıyorum. Direk yapay zekayı konusunu içinde ana veya yan olarak barındıran tavsiye ettiğim filmleri yazıyorum.

  1. Her
  2. A.I. Artificial Intelligence – Yapay Zeka
  3. Ex-Machina
  4. Terminatör serisi
  5. I, Robot – Ben, Robot
  6. Uncanny
  7. S1m0Ne – Simone
  8. Chappie