Netflix Snowpiercer ile Bong Joon-ho’nun Filminin Farkı

Bu yazımızda Netflix’in Snowpiercer’ı ile Bong Joon-ho’nun filminin farklarını sizler için inceledik. Geçtiğimiz günlerde başarılı dizilerin beyaz perdeye geçiş yapması yaygın olsa da, bu günlerde bunun tam tersi genellikle doğrudur. Aslında, son yıllarda ortaya çıkan pek çok yeni şov, film olarak hayata başladı. Şimdi, bu eğilime katılmış bir başka dizi de, Bong Joon-ho’nun aynı isimli 2013 filminden (ve aynı zamanda bu filmin temelini oluşturan Fransız grafik romanından) ilham alan yeni bilim kurgu draması Snowpiercer.

Snowpiercer doğrudan bir uyarlama değildir, bunun yerine yeni karakterlerle yeni bir hikaye anlatırken önceki versiyonunun yapısını, estetiğini ve temalarının çoğunu tutan bir yeniden başlatma projesi gibi düşünülebilir.

Ama her iki versiyonda da aynı kalan nedir? Ve neler değiştirildi? Aşağıdaki temel farklılıklardan bazılarına göz attık…

Snowpiercer’daki karakterler ne kadar farklı?

TV dizisinde tanıştığımız karakterlerin çoğu tamamen yeni, ancak bazıları filmin oyuncu kadrosundan açıkça ilham aldığı belli.

Serinin ana kahramanı, Chris Evans’ın filmdeki Curtis Everett karakteri ile bazı açık benzerlikler paylaşan Andre Layton (Daveed Diggs); her ikisi de trenin kuyruk kısmındaki yoldaşları tarafından çok beğenilen devrimci liderler. Bununla birlikte, bazı önemli ayrımlar da var: Layton’un geçmiş yaşamı hakkında Everett hakkında yaptığımızdan çok daha fazla şey öğreniyoruz, en önemlisi, trene binmeden önce hayatında bir cinayet dedektifi olduğu. Bu filmde olmayan bir detay.

Belki de filmdeki en akılda kalan karakter, Tilda Swinton’ın oynadığı trende korkutucu ve eksantrik ikinci komutan Bakan Mason’du. Bu karakter, dizide, hem Jennifer Connelly’den Melanie Cavill’i hem de Alison Wright’ın Ruth Wardell’i kişiliğinin farklı yönlerini somutlaştırmasıyla etkili bir şekilde ikiye ayrıldı; Melanie, trenin ikinci komutanı ve sesi olarak sertliği ve konumu alırken, Ruth Kuzey aksanı ve Mason’un daha eksantrik özelliklerinden bazılarını (trenin kuyruğunu ziyaret etmek için kürk manto takma alışkanlığı dahil) alıyor.

Annalize Basso’nun LJ Klasörü, Iddo Goldberg’den Bennett ve Mickey Sumner’dan Bess Till gibi diğer karakterler, dizi için aşağı yukarı tamamen yenidir.

 

 

Netflix Snowpiercer’da ortam farklı mı?

İnsanlar yüzünden iklimi bozulan dünya (tamamen donmuş halde) ve etrafında dolanan uzunca bir tren var. Bu tren filmde olduğu gibi dizide de bir düzen içerisinde ve yer yer çığ tehditleri altında kalıyor. Sadece zaman açısından bir değişiklik var.

Film, tüm yolcuları trene binmeye zorlayan olaydan 19 yıl sonra gerçekleşirken, dizi biraz daha erken – trenin yolculuğundan sadece altı yıl sonra.

Dizi, açılış bölümünde bir cinayet gizemi tanıtıyor ve Layton, trenin daha varlıklı bölümlerindekilerden üçüncü sınıfta meydana gelen bir dizi cinayeti çözmeye yardımcı olmalarını istiyor. Konu olarak bu filmde hiç olmayan bir senaryo.

Dizi trenin farklı kompartımanları arasında zıplayarak Snowpiercer’in çeşitli bölümlerinde daha fazla zaman geçirmemizi sağlıyor. Bu da zaten film süresince olamaz ancak bir dizide olabilir.

Ve şov yıldızlarından biri olan Annalise Basso, RadioTimes.com’a yaptığı açıklamada, bu yapısal değişikliklerin izleyiciler için iyi olacağını düşündüğünü söyledi.

 

“Film açısından, insanların tüm bu farklı sınıfları keşfetmeyi seveceğini düşünüyorum. Filmde sadece kuyruktan geçiyor, motora doğru ilerliyor ve trenin başka bir yerinde karakterleri tanımak için gerçekten hiç zamanınız olmuyor. Öyleyse dizide gerçekten sevdiğim şey, yalnızca belirli bir karakterin olay örgüsü yerine Snowpiercer’ın tüm dünyasını gerçekten keşfetmenizdir.”

Bununla birlikte, Snowpiercer filmindeki bazı çarpıcı anlar, bir karakterin aşırı donma nedeniyle kolunun çıkarılması ve trenin kuyruğunun yoksul sakinlerini beslemek için siyah, katran benzeri tuğlaların kullanılması gibi akılda kalıcı ve etkileyici olaylar dizide kullanılmış.

Açıkçası, bu yeni seride Snowpiercer’ın hem yeni hem de eski hayranları için pek çok şey var – Chris Evans’ı özlesek bile …