Netflix – Tau İnceleme

Tau, günümüzün en çok sevilen, araştırılan bir o kadarda korkulan teknolojisi yapay zeka ilgili sürükleyici bir gerilim filmi diyebiliriz. Şu günlerde yapay zeka diyince akan sular duruyor. Durum böyle olunca da yapay zeka konulu filmlerin sayısında son 5 yılda inanılmaz bir artış gözükmekte. Netflix’te heralde bundan kaynaklı bir sürü yapay zeka konusunu işleyen bilim-kurgu filmi var.  Bizde bu yazımızda sizler için Netflix’in Tau’sunu inceledik.

Filmin konusu:

Film dahi ve sadist bir bilim adamının çalışmaları için ne kadar ileri gidebileceğini anlatıyor. Kurbanlarını seçip üstlerinde onlar hayatlarını kaybedene kadar deneyler yapıyor. Kendi evde olmadığı zamanlarda ise tüm kontrolü ürettiği yapay zekasına bırakıyor. Ondan kaçmak imkansız olduğu için kafası rahat. Ancak kim yapay zekanında duygu geliştiremeyeceğini söyleyebilir ki ?

Exxenzone yorumu:

IMDB puanı 26.000 küsür puanla 5.8 ben olsam bende 6 civarı bir puan verirdim. Netflix yapımı filmlerinde 10 puan almasını şuan için bekleyemeyiz zaten  ama film gerçekten merak uyandırıcı bir senaryoya ve oyunculuğa sahip. Hem sadist-dahi bilim adamıyla hemde kurbanla empati kurabildiğiniz noktalar var. Hatta yapay zekanın konuşmalarında onla bile empati kurabilirsiniz. Bazı sahneler çok aşırıya kaçmış onuda kabul etmek gerekiyor. Filmde anlatılan yapay zeka teknolojisi aslında ulaşılamaz bir sistem değil yakın gelecekte duygusal olmasada bu tarz işler yapabilecek bir yapay zeka olabilir. Filmde kullanılan efektler gayet hoş. Bence zamanınız varsa ve bu tarz distopik filmler seviyorsanız izlemeye değer.


Tau fragmanını burada izleyebilirsiniz.


Tür
: Gerilim, Bilim kurgu

Yapım: 2018

Yönetmen: Federico D’Alessandro

Tau oyuncu kadrosu:

Maika Monroe

Ed Skrein

Tau IMDB için tıklayınız.