Tasarım Evler 1. Bölüm

Exxen’in en orijinal programlarından biri olan ‘Tasarım Evler’ ünlü youtuber Ağır Mimar (Ömer Şanlı) tarafından sunuluyor. Böyle bir yapıma ülkemizde gerçekten çok ihtiyaç vardı. Özellikle mimarlık öğrencileri için büyük bir fırsat olarak düşünüyoruz. Ömer Şanlı şık ve sade anlatımı ile bu iş için gerçekten bir numara olduğunu kanıtladı.

Birinci Bölüm Özeti:

İlk bölümünde Datça-Muğla tarafında bir tasarım evi ele alan Mimar Ömer Şanlı, orada öncelikle evi yapmış olan Ali Kerestecioğlu ile buluşuyor. Evin uzaktan genel bir görüntüsüne baktıktan sonra evin içini incelemek için yola koyuluyorlar.

 

tasarım2bolum1

 

Muazzam bir manzaraya sahip olan bu tasarım ev aynı zamanda doğanın tüm güzelliğiyle iç içe. Her tarafı yeşilliklerle kaplı olan bu ev yapım aşamasında da etrafındaki kayaların yok edilmeden yapıldığı belirtiliyor. Evin içinde bile bazı yerlerde büyük kaya parçaları bulunan bu ev, Ömer Şanlı tarafından da büyük beğeni aldı.

 

tasarım1bölüm1

 

Üstünde rüzgar değirmeni de bulunan bu ev aynı zamanda kendi enerjisinin bir kısmını da üretmiş oluyor. Evin ön kısmı bulunan havuz ise görenleri adeta mest ediyor. Mimar Ömer Şanlı’nın ‘Havuz suyu nereden geliyor?’ sorusuna cevap Ali Bey’den geliyor. Ve kışın yağan yağmur sularının depo edildiği mekanizma anlatılıyor.

 

tasarım3bolum1

Evin içindeki her tasarım ayrı bir detay olarak izleyenleri keyiflendiriyor. Renkli ve cıvıl cıvıl olan bu özel tasarım eve Ömer Şanlı da gerçek anlamda hayran kaldı.

 

Ağır Mimar Twitter adresi : Twitter

Ağır Mimar Youtube adresi : Youtube